TURCJA - bajeczne plaże obmywane przez krystaliczne wody czterech mórz

Turcja

Turcja jest krajem z niesamowitą mieszanką orientu z kulturą europejską położonym na skraju dwóch kontynentów, stanowiąc pomost między islamem a chrześcijaństwem, historią i teraźniejszością. Dzięki swojemu położeniu ewoluowały tutaj najwcześniejsze cywilizacje w tym wielkie imperium osmańskie, które po okresie rozkwitu upadło. Liczne zabytki w tym bizantyjskie kościoły, smukłe minarety oraz legendarne miasta jak Troja, Milet i Efez oraz naturalne cuda natury stanowią świetne miejsce na wycieczkę dla miłośników podróży. Turcja słynie także z pysznej orientalnej kuchni i gościnności gospodarzy.

Dzisiejsza Turcja swoją pozycję zawdzięcza osobie Mustafy Kemala Ataturka zwanego ojcem Turków, który oprócz zjednoczenia narodu, skierował go ku Europie. Dla Turków rodzina jest ogromnie ważna. W gronie rodzinnym spędza się wiele czasu a wszyscy członkowie rodziny traktowani są z szacunkiem. Turcy są także bardzo uprzejmi i gościnni. To wszystko powoduje, że rodzinne wakacje będą niezapomniane.

W Turcji znajdziemy osobliwości natury w postaci ogromnych kamiennych czapek w Kapadocji, tarasy wapienne z basenami w Pamukkale. Wybrzeże tureckie ciągnie się przez prawie 8 tysięcy kilometrów z najpiękniejszymi plażami. W rejonie Riwiery Tureckiej możemy dodatkowo podczas kąpieli w morzu śródziemnomorskim podziwiać szczyty gór Taurus a na półwyspie Bodrum na Morzu Egejskim(Riwiera Egejska) można znaleźć zatoczki otoczone wzgórzami pokrytymi lasami sosnowymi. Ogromna różnorodność natury, zabytków powoduje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Riwiera Turecka - zachwyca swą różnorodnością. Krystaliczne morze, szerokie plaże i piękne krajobrazy to doskonała sceneria dla udanego rodzinnego wypoczynku. Kameralne uliczki starego miasta w Antalyi, rozrywkowe noce w Alanyi, dziewicza przyroda w Belek, ślady starożytności w Side czy w końcu malownicze góry Taurus wokół Kemer. Tu nie ma miejsca na nudę.

Antalya

to stolica Riwiery Tureckiej otoczona pasmem gór Taurus, których majestat wzbudza podziw i zachwyt nad dziełami natury. Wypoczywając na piaszczystej plaży można upajać się cudownymi widokami zachodzącego słońca, chowającego się gdzieś za szczytami i klifowymi urwiskami. Antalya kusi zabytkami i przyciąga zacisznymi uliczkami na starówce oraz hotelami położonymi blisko plaży. Warto odwiedzić słynne łaźnie tureckie oddając się relaksowi. Kurort jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji takich jak starożytne ruiny Termessos, Perge czy Aspendos oraz cudu przyrody jakim jest wodospad arbuzowy.

Belek

jest istotną krainą luksusu z elementami egzotyki zatopionej w zieleni. Kurort ten jest idealnym miejscem dla wymagających Gości z hotelami najwyższej klasy położonych w lasach piniowych. Charakterystyczne dla tego regionu są pola golfowe i boiska piłkarskie. Tutejsza przyroda zachwyca zielonymi równinami przecinanymi rzeką Kporu Cayi. Pasmo górskie z licznymi wąwozami i przełęczami, urzeka swoją urodą a na dodatek skrywa historyczne tajemnice w ruinach budowli pochodzących jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego.

Side

zachwyca nas bogactwem pamiątek z czasów antycznych oraz szerokimi piaszczystymi plażami przyciągających turystów jak magnes. W starożytności było to bogate miasto, czego dowodem są liczne pozostałości budowli. W okolicy możemy zobaczyć ruiny teatru rzymskiego, greckiej świątyni Ateny i Apollina z II wieku, która położona jest nad samym brzegiem morza. Natrafimy również na pozostałości biblioteki z II wieku, bazylikę z okresu bizantyjskiego czy świątynię Dionizosa. Na terenie Side znajduje się agora z niezliczonymi kolumnami i muzeum starożytności. Side w obecnych czasach jest małym, klimatycznym miasteczkiem z pięknym wybrzeżem.

Alanya

położona między górami Taurus a morzem. Najbardziej znana i uważana za jedną z najpiękniejszych plaż to plaża Kleopatry, na której to ponoć królowa Egiptu spotykała się z Markiem Antoniuszem. Tutaj też wypoczywała i zażywała kąpieli. Nad miastem góruje twierdza z XIII wieku z murami obronnymi, która jest największą atrakcją miasta. W porcie możemy zobaczyć stojącą Czerwoną Wieżę, która jest symbolem Alanyi. Miasto jest pełne ofert rozrywek, w tym dyskotek, klubów które przyciągają rzesze młodych ludzi. Na obrzeżach natomiast znajduję się szeroka gama hoteli rodzinnych.

Kemer

charakteryzuje się przepięknymi widokami, bliskością majestatycznych gór schodzących do krystalicznie czystego morza. Wokół unosi się zapach lasów piniowych i cytrusowych. Nieopodal zachowały się ruiny starożytnego miasta Olympos z pozostałościami łaźni rzymskich i murów obronnych. W okolicy możemy podziwiać zatopione w morzu miasto Kekova czy strzelające spod ziemi języki ognia - Chimera. Dla miłośników wieczornych atrakcji i spacerów też znajdą się miejsca w centrum Kemer z portem, promenadą, bazarami i dyskotekami.

Riwiera Egejska(Turcja Egejska) - wybrzeże Egejskie to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów ze złocistymi plażami, turkusowym ciepłym morzem oraz bogatą infrastrukturą hotelową. Urocze zatoki i porty w Marmaris, czy lagunowy krajobraz w Fethiye oraz malownicze widoki w Bodrum zachęcają do zwiedzania. Region ten dzięki swoim walorom, zachęca do uprawiania sportów przyciągając amatorów aktywnego wypoczynku, którzy uprawiają paralotniarstwo, windsurfing czy nurkowanie.

Bodrum

jest najpiękniejszą miejscowością wybrzeża egejskiego. Kurort zyskał przydomek tureckiego Santorini lub Saint-Tropez. W Bodrum znajduje się jedna z największych przystani jachtowych. Codziennie odpływają promy na pobliskie greckie wyspy Kos i Rodos. Miasto czaruje ciepłym morzem, uroczymi zatoczkami i wzgórzami porośniętymi gajami oliwnymi z białymi domkami. W okolicy znajdują się świetne warunki do nurkowania i żeglowania. Bodrum samo w sobie jest atrakcyjne ze swoja starówką, ruinami Mauzoleum, które zaliczane jest do siedmiu cudów starożytnego świata, pozostałościami antycznego teatru i zamku- twierdzy świętego Piotra.

Marmaris

to jeden z najpopularniejszych kurortów w całej Turcji. Obecnie nowoczesny, z pięknymi widokami i naprawdę bogatym życiem nocnym, nieustannie cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów z całego świata. Historia miasta sięga 2,5 tys. lat. Nad miastem góruje Twierdza Sulejmana Wielkiego, którą zbudowali Jonowie w 1044 r. p.n.e. a następnie została odnowiona w czasach Aleksandra Wielkiego.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

wiza i paszport:

wiza jest obowiązkowa do wjazdu na teren Turcji. Wizę można kupić online https://www.evisa.gov.tr/pl/ Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty wyjazdu.

czas przelotu:

ok 3 - 3,5 godzin

czas lokalny:

+1 godzina do czasu polskiego

język:

urzędowy - turecki, w miejscowościach turystycznych angielski, niemiecki, rosyjski

waluta:

Lira turecka, zalecane są dolary i euro, ponieważ powszechne są płatności w tych walutach.

szczepienia:

nie ma zalecanych ani obowiązkowych

napięcie elektryczne:

220V

 

WAŻNE KONTAKTY

Ambasada Polski w Turcji

Ataturk Bulvari N 241

Kavaklidere, PK-20

06-650 Ankara

tel. +90 312 457 20 00

fax. +90 312 467 89 63

 

Ambasada Republiki Turcji w Polsce

ul. Malczewskiego 32

02-622 Warszawa

tel. +48 22 826 62 88

fax. +48 22 826 62 86

 

Konsulat Generalny RP w Stambule

tel. +90 212 290 66 30 - 290 66 31

fax. +90 212 290 66 32

 

 

 

 

 

 

Wczasy w Turcji

Prognoza pogody