GRECJA - to kraj słońca, bogów i oliwek, kolebka naszej cywilizacji.

Grecja

Grecja to nie tylko kraina mitów, ale też piękne, turkusowe morze, piaszczyste plaże i kraina tysiąca wysp. Spragnieni słońca i wypoczynku turyści znajdą tutaj połączenie bajecznego krajobrazu z mistyczną atmosferą antycznej architektury. Magia, dzika przyroda i niezwykłe miejsca uwiodą każdego.

Grecja należy do jednych z głównych kierunków turystycznych, nie tylko dzięki swojemu położeniu przesyconym słońcem, ale również wspaniałej kulturze i obyczajom. Stąd wywodzi się demokracja, filozofia, igrzyska olimpijskie, narodziła się historiografia, politologia, teatr i literatura oraz rozkwitła matematyka. To ojczyzna Arystotelesa, Platona i Sokratesa. Życie w tym kraju toczy się leniwie i bez pośpiechu oraz zaskakuje nas pachnącą aromatyczną kuchnią.

Grecja jest krajem z dostępem do czterech mórz: Jońskiego, Egejskiego, Kreteńskiego i Śródziemnego. Część kontynentalna z licznymi zabytkami i ponad 2,5 tys. wysp, różniących się pod względem obyczajów, architektury i krajobrazów połączonych w archipelagi z dominacją gór to wizytówka Grecji. Góry zajmują ponad 80% powierzchni kraju z najbardziej znanym boskim Olimpem, porywającym widokiem Pindos, Rodopy i gór Peleponezu. Każda wyspa to w zasadzie pasmo gór, niekiedy schodzące wprost do morza, tworząc niesamowite widoki. Grecja to również piękne plaże, które możemy znaleźć na mierzącej ponad 15 tys. km linii brzegowej.

Grecja to kraj bez pośpiechu, gdzie w codziennym życiu towarzyszą muzyka, zabawa, śpiew i świętowanie. Za ich radością życia kryje się słowo „Kefi”, czyli smakowanie życia. W każdym miejscu niezależnie czy to będzie duże miasto, mała wioska, najważniejsze jest to aby w każdej sytuacji życiowej znaleźć coś dobrego.

W Grecji każdy znajdzie coś dla siebie, od antycznych zabytków, przez malownicze krajobrazy, po cudowną naturę oraz smaczną kuchnię. Grecja ma wszystko czego potrzebujemy aby rewelacyjnie spędzić urlop. Dla wielbicieli historii nie ma lepszego miejsca w Europie. Kolumnady Akropolu, antyczne teatry, niesamowite monastyry – Meteory, Pałac minojski, Jaskinia Dikti, Pałac Achillion i wiele, wiele innych zabytków i miejsc godnych naszej uwagi. Zwiedzanie i obserwowanie codziennego życia poprzez spacerowanie wąskimi uliczkami z bielonymi domami, straganikami i tawernami w których do późnych godzin tętni życie. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, zachody słońca, szum fal. To wszystko powoduje, ze kochamy Grecję bez pamięci.

Grecy są bardzo towarzyscy. Ich nieodzownym elementem życia są spotkania, zabawa, rozmowy. Grecy to otwarty i serdeczny naród, gdzie rodzina jest wielką wartością.

Najważniejsze kierunki:

Chalkidiki - kraina mitycznych gigantów

Przypominający trójząb Posejdona Półwysep Chalcydycki z trzema palcami, różniących się pod każdym względem. Kassandra, która jest najbardziej turystyczna i rozrywkowa. Athos, który jest górzysty, mistyczny i tajemniczy oraz Sithonia - dzika i rajska. To co je łączy to jedne z najczystszych piaszczystych plaż w Europie, piękne zatoczki oraz turkusowe wody. Chalkidiki to jedne z najpiękniejszych miejsc w Grecji z zachwycającym zachodem słońca i widokami a na dodatek możemy skosztować lokalnego wina retsina o posmaku żywicy.

 

Kefalonia - największa grecka tajemnica

Królowa greckich wysp na Morzu Jońskim. Charakteryzuje się wspaniałym krajobrazem górzystym z białymi klifami i morzem o szmaragdowym kolorycie. Rajskie, dziewicze i piaszczyste plaże przyciągają turystów jak magnez. Na dodatek urokliwe miasteczka i wiele rzadko odwiedzanych miejsc na wyspie zachowało swój typowo grecki klimat. Na wyspie można zakosztować pysznego miodu tymiankowego oraz wina robola o lekkim cytrusowym posmaku.

 

Korfu - wszystkie odcienie lazuru

Najbardziej zielona wyspa grecka, położona obok Albanii i południowych Włoch. Tutaj krzyżowały się antyczne szlaki handlowe. Wyspa przyciąga turystów coraz liczniej fascynującymi zabytkami, wspaniałymi i różnorodnymi krajobrazami oraz łagodnym klimatem. Korfu jest tak piękne, że przyciąga od wielu lat zamożnych Europejczyków, którzy podziwiają jej malownicze tereny, porośnięte gajami oliwnymi, orchideami, oleandrami, oraz plantacjami cytryn i pomarańczy. Piękne zatoczki, z krystalicznie czystymi wodami o różnych odcieniach błękitu, turkusu, cudowne plaże oraz urwiste klify tworzą niezapomniane wrażenie na całe życie.

Kos - perła Morza Egejskiego

Wyspa położona na Morzu Egejskim, tuż obok Turcji. Zachwyca swoimi pięknymi szerokimi piaszczystymi plażami, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Grecji. Kos urzeka swoimi gajami oliwnymi z unoszącym się dźwiękiem cykad. Miłośnicy historii starożytnej znajdują tutaj dla siebie okazję do zobaczenia zabytków w postaci mozaik z różnych epok a dla wszystkich typowo greckie malownicze wioski z kamienną zabudową, wąskimi uliczkami. Kos to miejsce również dla miłośników sportów wodnych ze względu na wiejący tu ciepły i suchy meltemi.

 

Kreta - królowa wysp greckich

To największa grecka wyspa, zwana "królową". Kreta położona jest z dala od kontynentu co sprawia, że zachowała swój wyjątkowy charakter. Uznawana za najpiękniejszą wyspę Morza Śródziemnego, gdyż zapatrzony w nią Ikar poleciał tak wysoko, że przypłacił śmiertelnym upadkiem do morza. Kreta dzieli się na wschodnią i zachodnią, różniąc się krajobrazem, plażami, naturą. Sami Kreteńczycy są bardzo przyjaźni i uprzejmi. Kreta wschodnia charakteryzuje się mnogością zabytków, głównie kultury minojskiej oraz skaliste malownicze krajobrazy. Natomiast zachodnia Kreta zachwyca nas malowniczymi górskimi wąwozami, połaciami gajów oliwnych, lasów piniowych i kwiatów o wielu odcieniach różu. Kreta z powodu swojej dynamicznej historii i wpływu wielu kultur jest zachwycającym miejscem. Można tu spotkać elementy weneckiej zabudowy, skosztować pysznej kuchni i odpoczywać na wiele sposobów. Jeżeli nie byłeś jeszcze w Grecji to zacznij przygodę od Krety.

 

Rodos - wyspa słońca

Wizytówką wyspy jest wszechobecny zapach kwitnącego hibiskusa. Sama nazwa wyspy wywodzi się od nazwy róża - hibiskus. Rodos charakteryzuje się największą ilością dni słonecznych. Skąpane w słońcu plaże i wiejący wiatr meltemi to świetne miejsce do aktywnego odpoczynku dla urlopowiczów i amatorów sportów wodnych. Na wyspie możemy podziwiać pozostałości wspaniałych zabytków, które są spuścizną po najazdach jakie przetoczyły się przez wyspę na przestrzeni wieków.

 

Santorini - czarna perła greckich wysp

Najbardziej znana wyspa, która jest wizytówka Grecji i znajduje się na większości pocztówek. Charakteryzuje się białą zabudową, wąskimi uliczkami i urokliwymi widokami oraz przepięknym zachodem słońca. Santorini to wyspa wulkaniczna należąca do archipelagu Cyklad. Sama wyspa znajduje się w kalderze i owiana jest tajemnicą i legendą. Legendy mówią, że wyspa to pozostałość po Altantydzie zatopionej na skutek potężnej erupcji wulkanu, która była tak wielka, że skutki odczuła również Kreta. Santorini to wyspa zakochanych, którzy chcą spędzić tutaj romantyczne chwile w malowniczej scenerii.

 

Zakynthos - wyspa zatoki wraku

Wyspa uznawana za jedną z najpiękniejszych należących do archipelagu Wysp Jońskich. Niezwykle malownicza i dziewicza skąpana w słońcu zielonych krajobrazów. Piękne zatoczki z krystalicznie czystymi wodami o turkusowym kolorze morza z licznymi jaskiniami i wzgórzami porośniętymi gajami oliwnymi. Zakynthos to obszar rezerwatu żółwi Caretta caretta oraz najbardziej znanej zatoki - zatoki wraku. Do dziś wyspa jest jedną z najbardziej dzikich. Oprócz miłośników natury, znajdą tu miejsce również amatorzy nocnych rozrywek, których nie brak, np. w Laganas.

 

 JUŻ WKRÓTCE POZOSTAŁE REGIONY

Informacje praktyczne:

Czas przelotu: ok. 3 godziny

Czas: +1 godzina do czasu polskiego

Wiza i paszport: wiza nie jest potrzebna, paszport lub dowód osobisty

Język: nowogrecki, spokojnie można porozumieć się w języku angielskim, niemieckim

Waluta: Euro

Szczepienia: nie są wymagane

Napięcie: 220 V, gniazdka europejskie

Religia: Prawosławie

Klimat: śródziemnomorski - gorące i suche lato, łagodna i deszczowa zima

 

Ważne kontakty:

Ambasada Republiki Greckiej w Warszawie

ul. Górnośląska 35, 00-432 Warszawa

tel. 22 622 94 60

mail: gremb.war@mfa.gr strona: www.mfa.gr/warsaw

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach

22 Chrysanthemon st., Paleo Psychiko 15452

tel. 30 2106797700

mail: ateny.amb. sekretariat@msz.gov.pl strona: www.ateny.polemb.net

Konsul Honorowy w Heraklionie

ul. 1821 nr 39, 712-01 Heraklion

tel. 30 2810221786

mail: konsulat.rp@gmail.com

 

Wakacje w Grecji 2018

Najlepsze hotele w Grecji