EGIPT - wakacje w kraju starożytnych faraonów i piramid

Egipt

Powodów dla których warto pojechać do Egiptu na wczasy, wakacje są tysiące. W krainie gdzie zawsze świeci słońce każdy znajdzie moc atrakcji i spędzi niezapomniane wakacje. Egipt jest kolebką jednej z najstarszych cywilizacji świata, łącząc w sobie starożytną historię z nowoczesną cywilizacją. Odnajdą się tu miłośnicy sztuki i starożytnych zabytków, wybierając wycieczki objazdowe czy rejs po Nilu, amatorzy kąpieli i entuzjaści nurkowania, wybierając kurorty położone w najpopularniejszych destynacjach.

Egipt przyciąga krystalicznie czystym morzem, które przybiera różne odcienie błękitu z tysiącami gatunków ryb, koralowców o różnorodnych kolorach, podwodnych jaskiń i wraków, pięknych plaż oraz tajemniczych piramid i wieloma pozostałymi skarbami.

Herodot określił Egipt jako dar Nilu, wzdłuż rzeki znajduje się mnóstwo stanowisk archeologicznych ze świątyniami i grobowcami. Do najsłynniejszych należą te położone w Tebach starożytnej stolicy kraju (obecnie Luksor), czy świątynia w Abu Simbel, z 4 olbrzymimi posągami Ramzesa II oraz Dolinę Królów. Niezwykle interesująca jest również współczesna kultura, na którą dominujący wpływ ma islam wraz ze swoimi regułami i zwyczajami. Aby w pełni poczuć smak Egiptu koniecznie należy potargować się podczas robienia zakupów na miejscowym bazarze oraz zapalić sziszę w jednej z licznych kawiarni.

Egipt jest całorocznym rajem dla każdego, kto chce cieszyć się wakacjami z wieloma opcjami wypoczynku. Pływanie i nurkowanie, czy rejs po Nilu w kierunku starożytnych świątyń, wycieczki objazdowe, przygody na pustyni, przejażdżki na wielbłądach i quadach czy zwykłe leniuchowanie na piaszczystych plażach to wszystko dostępne jest w tym kraju o smaku orientu.

Orientalne bazary, szczególnie egipskie słynne są na całym świecie. Warto pozwolić sprzedawcom zaprezentować liczne towary a nawoływanie i zachęcanie do kupna to element ich kultury. Na arabskim bazarze należy spierać się o cenę na każdym kroku. Nie obrażają się, jeśli nic się nie kupi, choć oczywiście na to liczą. Ceny wyjściowe są naprawdę wysokie, ale to tylko zaproszenie do targowania się, które w tym kraju jest sztuką.

Egipcjanie w czasach obecnych to naród bardzo dumny ze swojego kraju. Mimo patriotyzmu są bardzo otwarci i chętni do nawiązywania kontaktów. Są niezwykle mili i uprzejmi dla przybyszów.

Do wyboru mamy kilka regionów:

Hurghada - to pierwszy ośrodek turystyczny jaki powstał na Wybrzeżu Morza Czerwonego. Na przestrzeni 40 lat ta rybacka wioska z kilkuset mieszkańcami przeobraziła się w tętniącą życiem najbardziej znaną miejscowość turystyczną Afryki Północnej. Kurort usytuowany jest na zachodnim brzegu Zatoki Sueskiej oddalony od Kairu ok. 500 km. Największą atrakcję i popularność zawdzięcza krystaliczną wodą obfitującą w malownicze rafy koralowe i wielobarwnych ryb. Hurghada dzięki swojemu położeniu stanowi znakomitą bazę wypadową do zwiedzania wszystkich zakątków Egiptu. Dodatkowo w okolicy Hurghady powstały mniejsze ośrodki takie jak: Makadi Bay, El Gouna, Soma Bay, Safaga i Sahl Hasheesh.

Sharm el Sheikh - zachwyca pięknymi rafami koralowymi i jest ulubionym miejscem nurków z całego świata. Miasteczko znajduje się w południowej części półwyspu Synaj oddalony o około 80 km od góry Synaj. Ośrodek turystyczny zaczął rozwijać się od lat 80 XX wieku po uregulowaniu stosunków między Izraelem a Egiptem. Od tego czasu z małej rybackiej wioski wyrósł na wielki kurort turystyczny. Również w okolicy Sharm powstały mniejsze ośrodki takie jak: Naama Bay, Old Market i Hadaba, Nabq Bay oraz Dahab.

Marsa Alam - zapewnia doskonałe warunki zarówno do błogiego plażowania jak i aktywnego wypoczynku. Znajdują się tu nowoczesne i świetnie wyposażone hotele. Jest to kameralny ośrodek, z mniejszą ilością turystów, łączący dziką faunę i florę Morza Czerwonego z historią która sięga starożytności. Miejsce to zostało stosunkowo niedawno odkryte jako oaza turystyczna. Nieopodal Marsa Alam znajdują się ruiny portu Myos Hormos, gdzie można zobaczyć rzymskie artefakty oraz około 200 tablic z hieroglifami, które ozdabiają klif w Wadi Hammamat. Przedstawiają one łodzie pływające po Nilu. Sam Hammamat słynie z kamienia bekheny - zielonej skały, która w starożytności uważana była za świętą.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

wiza i paszport:

wymagany jest paszport ważny 6 m-cy od daty powrotu oraz wiza pobytowa płatna na lotnisku w Egipcie. Koszt wizy ok. 25 USD. Wiza turystyczna ważna jest 30 dni. (wyjątek stanowi Sharm el Sheikh do którego nie ma potrzeby zakupu wizy)

czas przelotu:

ok 4 - 4,5 godzin

czas lokalny:

+1 godzina w okresie zimowym, w okresie letnim czas jest taki sam jak w Polsce

język:

urzędowy - arabski, swobodnie można posługiwać się językiem angielskim

waluta:

Funt Egipski (EGP) 1 EGP = ok 0,3 PLN

napięcie elektryczne:

220V

szczepienia:

nie ma żadnych zalecanych i obowiązkowych

pozostałe informacje:

W Egipcie dniem wolnym jest piątek. Banki zamknięte są w piątki i soboty. Urzędy zamknięte są w czwartki piątki lub piątki i soboty. Sklepy otwarte są z reguły od godziny 10.00 do 24.00, markety mogą być czynne nawet całą dobę.  Zabrania się wwożenia do Egiptu żywności, alkoholu, pornografii, broni i narkotyków. Zabronione jest wywożenie zabytków i złota w surowej postaci oraz muszli, korali i innych części rafy koralowej. Można zabrać ze sobą do Egiptu 250 papierosów lub 250 gram tytoniu oraz dozwolony jest alkohol w postaci 1 litra wysokoprocentowego (powyżej 22%) lub 2 litry wina i 5 litrów piwa.

 

WAŻNE KONTAKTY

Ambasada RP w Kairze

Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek

tel. +202 27367456, +202 27359583, +202 27355416

tel. dyżurny +202 05485500

e-mail: kair.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.kair.polemb.net

 

Ambasada Egiptu w Polsce

ul. Alzacka 18, 03-972 Warszawa

tel. 22 590 66 00, 22 590 66 02; fax 22 617 90 58

e-mail: embassyofegyptwarsaw@hotmail.com

 

Zwiedzanie i Wypoczynek

Wczasy w Egipcie

Polecane hotele

Prognoza pogody