Wakacje z dzieckiem

rodzinne wakacje


Moment narodzin dziecka to wyjątkowy czas w każdej rodzinie. Choć w przeważającej większości przypadków nasze życie zostaje odwrócone do góry nogami, uśmiech naszego potomka sprawia, że zapominamy o wszelkich niedogodnościach. Po pierwszych kilkunastu tygodniach, wiecznie niewyspani, przemęczeni i wciąż skoncentrowani na dziecku, możemy a nawet powinniśmy zacząć w końcu pomyśleć o krótkim odpoczynku.
Choć często przeraża nas myśl o wyprawie w miejsca oddalone od domu więcej niż 2 godziny drogi autem, warto wiedzieć, że podróż samolotem wcale nie wygląda tak groźnie, jak to sobie wyobrażaliśmy a nawet jest mniej uciążliwa aniżeli jazda z maluchem samochodem.

Ile to będzie nas kosztować?

Bez wątpienia dużym plusem podróżowania z dzieckiem jest fakt, iż z reguły za dziecko do 2 lat (określane na umowach jako infant) biura podróży pobierają bardzo symboliczne opłaty lub nie pobierają ich wcale. Zarówno przewoźnicy jak i hotele wychodzą z założenia, że maleństwo cały czas przebywa z rodzicami – nie potrzebuje zatem ani swojego miejsca w samolocie ani też osobnego łóżka. W większości przypadków hotele umożliwiają jednak wynajęcie łóżeczka dla dziecka, zawsze jednak sprawdźmy, czy nie wiąże się to z dodatkową opłatą. Warto zatem wykorzystać czas na podróże właśnie wówczas, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 2 lat. Później koszty takich wypraw zdecydowanie wzrosną, co oczywiście nie oznacza, że przestaniemy zabierać dziecko na dalsze wakacje. Mimo wszystko w większości hoteli nadal dziecko będzie miało zniżkę.

Dokumenty to podstawa.

Przy każdym wyjeździe zagranicznym musimy pamiętać, by nasze dziecko posiadało paszport lub dowód osobisty. Ten obowiązek odnosi się także do krajów Unii Europejskiej . Często rodzice niestety zapominają o tym obowiązku, a jeśli problem braku dokumentów pojawi się na kilka dni przed wylotem, nasza podróż może nie dojść do skutku z uwagi na długi czas oczekiwania na paszport lub dowód.

Jakie wybrać kierunki i jaki wybrać hotel.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że choć waga naszej pociechy nie przekracza zazwyczaj 10 kg, to jednak dłuższa podróż samolotem z takim ciężarek na kolanach może być uciążliwa. Dlatego decydujmy się na kierunek, do którego lot trwa nie dłużej niż 4 godziny. Idealnym rozwiązaniem może więc być Bułgaria (2h lotu), Grecja kontynentalna i wyspy greckie tj. Kos, Rodos, Kreta, Korfu, Zakynthos (lot trwa 3-3,5 h) lub też Cypr czy Turcja.
Ważna jest także odległość hotelu od lotniska. Po długiej podróży samolotem, równie męczący transfer do hotelu może nam dodatkowo odebrać ochotę na wypoczynek. Taki transfer powinien nam zabrać nie dłużej niż pół godziny do godziny. Może się zdarzyć, że w katalogu biura podróży podana będzie informacja, iż odległość hotelu od lotniska wynosi 10 km, jednak będzie to inne lotnisko niż faktycznie zarezerwowane. Tak jest np. na Krecie gdzie 2 najpopularniejsze lotniska znajdują się w Chanii i Heraklionie. Mając wylot do Heraklionu, nie rezerwujmy wypoczynku w okolicach Chanii, ponieważ transfer do hotelu będzie trwał sporo ponad 3 godz. Tutaj można zawsze poprosić doradcę o pomoc.
Wybierając hotel decydujmy się na ten o możliwie najwyższym standardzie. Możemy się także posiłkować opiniami innych uczestników, które łatwo odszukamy na portalach internetowych. Musimy mieć pewność, że w naszym hotelu będzie czysto i schludnie. Zwróćmy także uwagę, na to co jest na wyposażeniu pokoju (np. czajnik) czy restauracji (krzesełko dla dziecka) oraz czy hotel posiada łóżeczka do wynajęcia. Możemy również zawczasu dowiedzieć się, czy w hotelu pracuje opiekunka dla małych dzieci, czy w okolicy znajduje się sklep, w którym będziemy mogli zaopatrzyć się w podstawowe środki higieny dla dziecka i jedzenie. Pamiętajmy, że z naszymi prośbami i specjalnymi życzeniami zawsze możemy zwrócić się do recepcji hotelu.
Podróżując z dzieckiem warto skorzystać z opcji wyżywienia All Inclusive, ponieważ wówczas mamy dostęp do nieograniczonej liczby napoi i jedzenia. Dzieciom z reguły ciągle chce się pić, a koszty dodatkowych napoi w hotelach nie objętych formułą All Inclusive są stosunkowo wysokie.

Odprawa na lotnisku i przelot

Nasze maleństwo wciąż przemieszcza się głównie w wózku, dlatego warto zabrać go ze sobą. Musimy jednak pamiętać, że do samolotu nie uda nam się zabrać dużej gondoli. Linie lotnicze nie będą natomiast robić problemu z przewozem wózka składanego, ponieważ w samolocie znajdują się specjalnie na nie przeznaczone miejsca. Pamiętajmy także, że ciężar wózka nie jest wliczany do wagi naszego bagażu głównego, ale dziecku do 2 lat nie przysługuje z kolei bagaż główny, dlatego rzeczy naszej pociechy musimy spakować do naszych walizek.
Rodziny z małymi dziećmi są zawsze odprawiane i wpuszczane na pokład samolotu w pierwszej kolejności, dlatego nie należy czuć zakłopotania w momencie, gdy pomimo długiej kolejki zostaniemy obsłużeni poza kolejnością. Mali podróżnicy i ich rodzice mają podczas odprawy absolutny priorytet!

Co warto wiedzieć szukając wakacji?.


• Co to oznaczają skróty HB, BB i All Inclusive?
BB- zakwaterowanie ze śniadaniem
HB - zakwaterowanie z śniadaniem i obiadokolacją(do obiadokolacji napoje przeważnie są płatne)
All Inclusive - zakwaterowanie z wszystkimi posiłkami oraz napojami


• Gdzie mogę wyjechać bez paszportu?
Grecja, Hiszpania, Cypr, Portugalia, Włochy, Bułgaria, Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Francja, Chorwacja, Albania.

• Na co należy zwrócić szczególną uwagę jadąc do krajów arabskich?
Przede wszystkim na wyżywienie – tam jest odmienna flora bakteryjna, dlatego zalecane jest picie butelkowanej wody i innych napojów.

• Do którego roku życia dzieci mają zniżki w hotelach?
U większości organizatorów do 12 roku życia, bywają też przypadki, że do 14-go, a opłata za dziecko do 2 lat wynosi ok. 100- 200 zł w zależności do organizatora*
* nie dotyczy ofert z tzw. pakietowania dynamicznego oraz w większości przypadków ofert Last Minute
• Jakie dokumenty musi posiadać dziecko podczas podróży zagranicznej?
Takie jak rodzice – paszport lub dowód osobisty, obecnie wydawane są już nawet niemowlakom.

• Czy moje dziecko będzie miało osobne miejsce w samolocie?
Dzieci do 2 lat podróżują na kolanach rodziców.

• Kiedy najlepiej zarezerwować i wykupić wakacje?
Najlepiej rezerwować wakacje przed sezonem, im wcześniej tym lepiej. Tylko wtedy mamy do dyspozycji pełną pulę miejsc w wybranym hotelu i terminie.

• Gdzie, kiedy i w jakiej wysokości pobierana jest opłata za wizę w krajach arabskich?
Opłatę wnosi się na lotnisku, przed kontrolą paszportową np. Egipt 25 USD lub w przypadku Turcji możliwy jest zakup online 20 USD a na miejscu na Lotnisku 30 USD

• O której muszę opuścić pokój, jeśli wylot jest w godzinach wieczornych?
W większość hoteli, doba hotelowa kończy się o 12:00 i do tej godziny należy opuścić pokój.
Istnieje możliwość przedłużenia doby w recepcji hotelowej i najlepiej zrobić to w dniu przyjazdu.

 

Rodzinne wakacje